
Casper Ruud skal spille kvalifisering til Australian Open. Foto: Espen Hildrup.
Casper Ruud vil innkassere i overkant av 72.0000 norske kroner om han slår Teymuraz Gabashvili i første kvalifiseringsrunde.
Den norske unggutten kan tjene godt på seier over sin russiske motstander onsdag morgen norsk tid. Seier i første runde i kvalifiseringen vil gi en premiesum på hele 72.000 kroner. Det betyr at det også står mye på spill for Gabashvili.
-De fighter ganske bra for å komme seg inn. Det er ganske mer penger i å kvalifisere seg for en Grand Slam enn å vinne en Challenger-turnering, sier Eurosports kommentator Christer Francke til Tennis-Norge.
Den høyeste summen nordmannen har mottatt tidligere er rundt 55.000 kroner for seieren i ATP Challenger-turneringen i Sevilla og 64.000 kroner for første runde i ATP 250-turneringen i Chengdu, ifølge Ruuds manager Venke Aure. Manageren forteller også at Ruud uansett vil få cirka 37.000 norske kroner for deltakelsen.
Øker
For hver seier nordmannen eventuelt skulle vinne i Australian Open vil bare pengesummen han mottar øke. Seier i andre kvalifiseringsrunde gir 90.000 kroner, mens å kvalifisere seg inn i hovedrunden betyr hele 150.000 kroner. En seier i første runde vil føre til 300.000 kroner inn på kontoen, viser en oversikt. Vinneren av turneringen får utrolige 22,2 millioner kroner.
Gabashvili har dermed tjent gode penger gjennom karrieren med hele 31 første runder i Grand Slam-sammenheng bak seg. Gjennom karrieren sin har 31-åringen spilt inn over 30 millioner kroner (med dagens kurs på 8,60 i amerikanske dollar)
-Han er en veteran, men det er ikke sikkert han orker så mye. Han var har vært med lenge, folk har sett han på TV. Han er en ordentlig kriger, sier Francke om Gabashvili.
Tempo
Francke tror tempo er nøkkelen til seier over Gabashvili, som senest for under ett år siden var nummer 43 på verdensrankingen.
-Hvis det er litt saktere hard court og varme, litt tyngre forhold, tror jeg det er fordel Casper. Jeg tror Gabashvili ville hatt litt kjappere hard court, så det taler for Casper. Det er en fordel med tøffe forhold, som høy temperatur, sier Francke.
For øvrig vil en seier gi Ruud åtte ATP-poeng. Seier i andre kvalifiseringsrunde dobler poengsummen, mens det å kvalifisere inn i hovedrunden gir 25 poeng.