Nordstrand-spilleren har kun en gang tidligere vært i en internasjonal juniorfinale, i en Grade 5-turnering i Aarhus tilbake i 2016. Nå har hun for første gang tatt seg til finale i en Grade 4-turnering etter å ha snublet flere ganger i semifinalen, blant annet i Dubai i fjor.
Håseth er tredjeseedet i turneringen og tok en sterk seier fredag. Da møtte hun andreseedede Carol Plakk fra Estland. 16-åringen er nummer 368 på juniorrankingen. Det endte med en overbevisende seier 6-3, 6-1.
Den norske 17-åringen har hatt en fin høst og tok seg nylig til semifinale i en 15.000-dollarsturnering. Det har gitt henne ranking som nummer 1066 på WTA-rankingen.
- Les talentpresentasjon av Håseth i den nyeste utgaven av magasinet Tennis-Norge. Les mer her!
I lørdagens finale venter førstseedede Jana Kolodynska, nummer 266 på juniorankingen.
Håseth tok seg i double til semifinale sammen med lillesøsteren Anna Sofia Håseth. Duoen vant første runde, men fikk walkover i kvartfinalen da motstanderen ble diskvalifisert for stygg ordbruk. I semifinalen ble det tap i supertiebreak.





