Ben Shelton vs. Carlos Alcaraz: 3-2 ((5)6-7, 6-1, 6-3, 1-6, 7-6(7))
Den annonserte superduellen mellom regjerende mester Carlos Alcaraz og hjemmefavoritten Ben Shelton ble avgjort da klokken viste 03:33 på natten i New York.
Da hadde kampen pågått i fire og en halv time.
Det er dermed den seneste US Open-kamp noensinne.
Største seier
Kvartfinalen begynte senere enn antatt og gikk i tillegg hele distansen; fem sett samt et super-tiebreak for å avgjøre alt.
Til tross for at Alcaraz spilte sin første turnering på fire måneder, var han klar favoritt.
Motstander Ben Shelton på sin side har oppnådd status som den høyest rangerte amerikanske spiller og ankom US Open proppfull av selvtillit etter å ha forsvart Masters-tittelen i Canada under oppkjøringen til sesongens siste Grand Slam turnering.
Tre ganger tidligere hadde han møtt- og tapt til Carlos Alcaraz.
Tapsrekken tok slutt da Shelton satte inn 10-7 i det avgjørende super-tiebreaket i nattens kvartfinale..
Kampen startet ved at Alcaraz vant det første settet på tie-break for så å tape de neste to 6-1, 6-3.
Deretter slo spanjolen tilbake og tok det fjerde settet 6-1.
Men da alt skulle avgjøres på et 10-poengs tie-break var det underdoggen Shelton som holdt hodet kaldest.
Megaprestasjon av Tiafoe
I semifinalen møter Shelton landsmannen Frances Tiafoe som kjempet seg tilbake fra 0-2 i sett og et brudd ned – for så å bryte tilbake i grevens tid da Alex Michelsen skulle serve inn kampen i det tredje settet på 5-4.
Tiafoe brøt, holdt og brøt på ny for å ta det tredje settet 7-5.
Det fjerde settet tok han 6-3 før også den kampen gikk til et femte sett super-tiebreak.
Der gikk Tiafoe seirende ut med 10-6..
Tiafoe vs. Michelsen varte 13 minutter lengre enn Shelton vs. Alcaraz.
Den første semifinalen på kvinnesiden blir Aryna Sabalenka vs. Jessica Pegula etter de vant sine kvartfinaler tidligere på tirsdagen.
Kvartfinalene fortsetter på onsdag.





