Kvartfinalene er unnagjort for både kvinner og herrer. Den store nyheten var Novak Djokovic som måtte trekke seg, noe som forandret spillet i Paris – ikke minst for oss nordmenn ettersom Casper Ruud dermed fikk walkover til semifinalen, noe som innebar tre dager med restitusjon mens motstanderne måtte jobbe seg gjennom tøffe kvartfinaler.
Men sorte svaner dukker jevnlig opp i tennis, det er en del av spillet.

Dette er semifinalene:
Herrer (spilles fredag)
- Casper Ruud vs. Alexander Zverev
- Jannik Sinner vs. Carlos Alcaraz
Kvinner (spilles torsdag)
- Iga Swiatek vs. Cori ‘Coco’ Gauff
- Mirra Andreeva vs. Jasmine Paolini
Semi-Zverev igjen
Casper Ruud mot Alexander Zverev blir en reprise fra semifinalen fra i fjor. Tross skade-fasen Zverev da fortsatt befant seg i, nådde han semifinalen i French Open, men ble slått av Ruud i tre sett.
I semifinalen året før, i 2022, fikk Zverev det stygge overtråkket mot Rafael Nadal, en skade som i ulik grad har preget spillet hans frem til de siste seks måneder hvor han har funnet tilbake til toppformen. Han vant Roma Masters noen uker før Paris.
Ruud spiller med en ny modenhet og er mer selvsikker enn før. Zverev har slurvet litt mye underveis. Det er en fair sjans for at Ruud slår tyskeren på fredag og når små-mirakuløst French Open finalen for tredje år på rad.

De to forrige gangene har det vært David mot Goliat Nadal og Goliat Djokovic. Resultatet ble 3-0 hver gang.
Det trenger ikke nødvendigvis blir resultatet i tredje forsøk.
Indrefileten
Den andre semifinalen mellom den nye verdenseneren Jannik Sinner og Carlos Alcaraz er den største kampen som finnes i tennis nå. Dette er som å se Roger Federer mot Rafael Nadal i 2006+.
De er 21 og 22 år gamle og er allerede bekreftet som to av de nye store etter Federer, Nadal og Djokovic.
Begge spillerne ankom Paris uten fersk kamptrening med hver sin slitasje-skade, og forventningene var dermed usikre. Likevel ser begge friske ut.
Ruud vil i utgangspunktet være en underdog mot Alcaraz/Sinner i finalen, men mye vil avhenge av hva som skjer i semifinalene – og om Ruud finner et nytt toppnivå.

Spennende på kvinnesiden
Den store nyheten på kvinnesiden var 17 år gamle Mirra Andreeva som slo ut nummer to i verden, Aryna Sabalenka etter å ha tapt det første settet på tiebreak i kvartfinalen på onsdag.
Andreeva, som er basert i Cannes, har allerede vært et kjent ansikt i to år på WTA touren der hun har gjort seg bemerket og nådd en ranking som nummer 38 i verden.
Hun møter italienske Jasmine Paolini, som også har et gjennombrudd i årets utgave. Uansett hvem vinneren av den semien blir så bør de ha med seg noe spesielt om de møter verdensener, dobbel-tittlerforsvarer og trippelvinner i Paris, Iga Swiatek.
Den polske jenta overdominerer kampene sine. I en kamp tapte hun totalt 10 poeng. Neste kamp vant hun 6-0, 6-2 på 64 minutter.
Det hadde vært spennende om den russiske tenåringen kunne gitt Iga en ‘scare’ på lørdag, forutsatt at de begge vinner sine semifinaler på torsdag.

Grand Slam statistikker på de gjenværende i French Open
Hvem har vunnet Grand Slams?
- Carlos Alcaraz (US Open 2022, Wimbledon 2023)
- Jannik Sinner (Australian Open 2024)
- Iga Swiatek (French Open 2020, 2022, 2023, US Open 2022)
- Cori ‘Coco’ Gauff (US Open 2024)
Hvem har kun tapt Grand Slam finaler?
- Casper Ruud har vært i tre Grand Slam finaler (French Open 2022, 2023. US Open 2022)
- Alexander Zverev har vært i en Grand Slam finale (US Open 2020)
Mirra Andreeva og Jasmine Paolini har aldri tidligere vært i en Grand Slam finale.
Norsk oppdatering
Utenom Casper Ruud er det kun supertalentet Nicolai Budkov Kjær, rangert nummer tre i verden i Junior, som fortsatt er med i French Open.
Budkov Kjær er sammen med sin østeriske makker første seedet i doubles og spiller på torsdag kvartfinale.
Ulrikke Eikeri og Emily Sartz-Lunde er ute av turneringen.