
Casper Ruud klar for turnering i Chennai. Foto: Espen Hildrup.
Casper Ruud begynner 2017 med sin andre hovedrunde i en ATP 250-turnering. Les hvilke toppspillere unggutten kan møte allerede i første runde.
Chennai Opens beste spiller og store trekkplaster er Marin Cilic, nummer seks i verden. Sammen med Roberto Baustia Agut (nummer 14 i verden), Albert Ramos-Vinolas (27) og Martin Klizan (35), utgjør han de fire beste spillerne i turneringen.
Disse fire slipper Ruud å møte i den første runden. De går rette inn i andre runde. Det betyr ikke at Snarøya-gutten slipper billig unna.
-Alle spillerne her er gode og innenfor de 100 beste i verden, så man må forvente en tøff kamp allerede fra første runde. De fire første har jo bye i første runde, så det blir nok ingen av dem, men det blir gøy uansett hvem jeg får møte og starte året her i Chennai med en ATP 250-turnering, sier Ruud til Tennis-Norge, som får vite motstanderen sin lørdag.
Paire høyest rangert
Den beste plasserte spilleren Ruud tidligere har møtt er Viktor Troicki i ATP 250-turnering, som da var nummer 32 i verden. Den beste rangerte i Chennai, som 18-åringen kan møte i første runde, er Benoit Paire. Franskmannen er nummer 47 i verden, men har på sitt høyeste vært på 18.-plass
En interessant duell som er høyst aktuell, kan være en eventuell kamp mot den kroatiske ungutten Borna Coric. 20-åringen er nummer 48 i verden.
Også topp 85-spillerne Mikhail Youzhny, Yen-Hsun Li, Guilermo Garcia-Lopez, Damir Dzumhur, Gastao Elias, Thiago Monteiro, Renato Olivo og Konstantin Kravchuk deltar i turneringen i Chennai.
Heldig?
Er Ruud skikkelig «heldig», trekker han Ramkumar Ramanathan, som i likhet med den norske unggutten har fått wildcard til turneringen. Det indiske hjemmehåpet er rangert to plasser bak Ruud på en 227.-plass. Også den spanske 34-åringen Tony Robredo, nummer 358 i verden, men tidligere verdensfemmer, har fått wildcard.
Den dårligst rangerte spilleren i kvalifiseringen, som ikke har fått wildcard, er Prajnesh Gunneswaran på 307.-plass. Den høyest rangerte spilleren i kvalifiseringen er Hyeon Chung, nummer 104 på ATP-rankingen.