
Casper Ruud i aksjon. Foto: Espen Hildrup.
Casper Ruud har aldri tidligere vært toppseedet i en internasjonal seniorturnering og må takle et press han ikke har opplevd før.
Nordmannen har vært favoritt tidligere, blant annet i internasjonale juniorturneringer og i NM, men aldri før har Ruud hatt så mange i Norge som har fulgt med på det han gjør. Som førsteseedet i Collector Bank Norwegian Open er han storefavoritten som alle vil slå.
-Jeg prøver å tenke litt som jeg gjorde i NM, i hvert fall på det som skjer rundt, for det er jo ikke bare norske spillere her, sier Ruud til Tennis-Norge.
Unggutten begynte tirsdag turneringen på glimrende vis. Ruud knuste svenske Eric Samuelsson 6-1, 6-1 i første runde. Onsdag venter Joshua Paris, nummer 1090 i verden.
-Det er bare å prøve å spille bra i turneringen. Nivået her er nok høyere enn i NM, men jeg hvis jeg spiller bra, så er jeg toppseedet og har en mulighet til å vinne en del kamper, sier Ruud.
Det er i hvert fall sikkert at Ruud har hatt en enorm utvikling siden Futures-turneringene i Oslo i fjor. Da måtte Snarøya-gutten ha wildcard inn i hovedrundene, mens nå har 17-åringen flest poeng av alle som spiller turneringen.
-Jeg kan trygt si at det nesten bare har gått oppover siden den gang, sier Ruud.