Regjerende Wimbledon-mester Elena Rybakina er klar for semifinalen i Australia. Foto: Shutterstock.

De fire siste i Melbourne

av | 25 januar, 2023 - 12:48 | Australian Open, Internasjonalt

Australian Open nærmer seg klimaks - på torsdag starter semifinalene.

Fire herrer og fire kvinner gjenstår i Australian Open, deriblant to tidligere vinnere – Novak Djokovic og Victoria Azarenka.

Suverene Djokovic

Ingenting ser ut til å stoppe Novak Djokovic på vei til å vinne sin tiende tittel i Melbourne. Serberen har spilt seg bedre og bedre underveis i turneringen og ser ut til å ha nådd et nytt toppnivå – i en alder av 35.

På onsdag var det Andrey Rublev som fikk kjenne på Djokovic sin råskap. Serberen brukte litt over to timer på å vinne kvartfinalen i strake sett.

Nå venter amerikanske Tommy Paul (ATP 35) i semifinalen. Ni ganger tidligere har Djokovic nådd semifinalen i Melbourne og hver gang endte det med tittel.

Dersom Djokovic ender opp med å vinne Australian Open for tiende gang vil han returnere som verdensener og samtidig tangere Rafael Nadal sin verdensrekord med 22 Grand Slam titler.


Novak Djokovic vil ved seier i Australian Open returnere som verdensener, ta sin tiende tittel i Melbourne og tangere Rafael Nadal sin verdensrekord med 22 Grand Slam titler. Foto: Discovery+.

Finalefavoritten Tsitsipas

På andre siden av tablået er verdensfirer Stefanos Tsitsipas favoritt til å nå finalen. Grekeren slo tsjekkiske Jiri Lehecka i kvartfinalen og møter Karen Khachanov (ATP 20) i semifinalen.

Tsitsipas har vært i en Grand Slam finale i karrieren. Det var i French Open i 2021 da han ble slått av Novak Djokovic. Nå kan det gå mot en ny finale dem imellom.

Ny sjanse for Azarenka

Av de fire gjenværende kvinnene er det kun verdensfemmer Aryna Sabalenka som har en Topp 10 ranking. Hun møter polske Magda Linette (WTA 45) i semifinalen.

I den andre semifinalen møtes to tidligere Grand Slam vinnere; regjerende Wimbledon-mester Elena Rybakina og to ganger Australian Open-vinner Victoria Azarenka.

Azarenka gikk til topps i Melbourne i 2012 og 2013 og er nå to seire unna sin tredje Grand Slam tittel.


Victoria Azarenka vant Australian Open i 2012 og 2013 – nå kan hun gå til topps for tredje gang. Foto: Shutterstock.

Dette er semifinalene i årets Australian Open:

Herrer (spilles fredag)

  • Stefanos Tsitsipas – Karen Khachanov
  • Novak Djokovic – Tommy Paul

Kvinner (spilles torsdag)

  • Elena Rybakina – Victoria Azarenka
  • Magda Linette – Aryna Sabalenka

Relaterte artikler

Relaterte artikler

Følg oss på sosiale medier:

Abonner på Tennis Norge magasinet!

Magasinet Tennis Norge gir et dypere innblikk i norsk og internasjonal tennis. Les reportasjer om den nye generasjonen, de etablerte stjernene- og legendene som definerte sporten.

I tillegg inneholder magasinet mye spennende informasjon om aktuelle tennis-tema, samt trening, helse og livsstil.

Arkiv