Casper Ruud – Stan Wawrinka: 0-2 (4-6, 4-6)
Casper Ruud klarte ikke å utmanøvrere 37 år gamle Stan Wawrinka i første runde av ATP 500 turneringen i den sveitsiske byen Basel.
Ruud ble brutt på stillingen 3-3 i det første settet og misset tre break-back muligheter i det neste game før den gamle storheten servet inn det første settet 6-4.
Stan Wawrinka er en fallende stjerne som har vært skadeplaget i lengre tid og har falt til nummer 194 på verdensrankingen.
Men det er fortsatt liv i den aldrende kjempen.
Når Casper Ruud i tillegg ikke var effektiv nok – og med et entusiastisk hjemmepublikum i ryggen, fikk Wawrinka lov til å herje mer enn hva man skulle forvente mot nummer tre i verden.
Både Ruud og Wawrinka cruiset gjennom sine serve-games i det andre settet, helt til Ruud slurvet på 4-4 og ble brutt blankt til 4-5 hvoretter Wawrinka servet inn settet 6-4 og kampen 2-0.
Dermed ble det exit i første runde også i Basel, slik som i forrige turnering i Tokyo.
Fem kjappe om Stan Wawrinka:
- Vunnet tre Grand Slams (Australian Open i 2014, French Open i 2015 og US Open i 2016).
- Vært rangert nummer tre på sitt beste.
- Totalt 16 ATP titler
- Vunnet OL gull i doubles sammen med Roger Federer i Beijing 2008.
- Aldri vunnet tittelen i Basel.
Federers hjemme-turnering
Swiss Indoors Basel er internasjonalt mest kjent som hjemme-turneringen til den nå pensjonerte Roger Federer. Det var tidligere i år forventet at den sveitsiske legenden ville bruke årets turnering til å si farvel som tennisspiller, men endte i stedet opp med å gjøre det i Laver Cup i London – hvor han deltok som aktiv spiller på Team Europe med bl.a Rafael Nadal og Casper Ruud.
Federer har vunnet tittelen i Basel 10 ganger og er fortsatt regjerende mester fra 2019, da turneringen sist ble spilt.
Verdensener Carlos Alcaraz er turneringens første seed foran Casper Ruud. Andre store navn på tablået inkluderer Felix Auger-Aliassime, Andy Murray, Marin Cilic og Holger Rune.
Neste turnering for Casper Ruud blir Paris Masters som starter på mandag.