Casper Ruud – Novak Djokovic: 0-2 ((4)6-7, 2-6)
Det norske håpet fikk umiddelbart luft under vingene da nordmannen brøt verdenseneren i åpnings-gamet og fulgte opp med å holde egen serve.
Verdens beste tennis-spiller så rystet ut. Eller kanskje han følte seg ydmyket; å bli brutt i åpningen av sluttmesterskapet av den 8. og siste mannen inn i Torino, må ha vært et slag i magen for serberen.
Da Ruud skulle serve på 2-3, slurvet han litt og Djokovic tok tilbake bruddet og spillerne var tilbake på serve.
Verdenseneren fortsatte å presse Ruud, som måtte redde flere break -og settballer imot, men overlevde alt og tok settet til tie-break.
Djokovic servet til tider perfekt og vant tie-breaket 7-4.
– Et par nummer for stor
Mens det første settet var jevnt og spennende, ble det andre settet en ren overkjøring fra verdenseneren som brukte 30 minutter til å vinne 6-2.
Serberen hadde funnet sitt gir og var i praksis utilnærmelig for nordmannen. Han feiet gjennom sine egne serve-game og torpederte det meste fra Ruud i returspillet.
– Hvis man ikke er selv på topp, så blir det vanskelig mot Djokovic, sa Ruud til Eurosport etter kampen.
– Han er ekstremt god til å lese spillet og er overalt på banen.
– Alt i alt så var det en god match og jeg håper de to neste kampene skal bli lettere.
Langt fra over i Torino
De to øvrige spillerne i gruppen til Ruud er Stefanos Tsitsipas og Andrey Rublev. Nordmannen har slått Tsitsipas en gang, men da på grus. Russiske Rublev har slått Ruud alle fire gangene de har møttes. Tar vi med en uoffisielle turneringen Thiem 7 i Kitzbühel under korona-pandemien, er sammenlagtresultatet 5-0 til Rublev.
På den positive siden har Ruud utviklet spillet sitt betydelig det siste året. I tillegg er det slutten på sesongen hvor spillerne ofte er trøtte etter en lang sesong.
Ruuds neste kamp er på onsdag.
Dersom Djokovic går til topps i Torino, vil han tangere verdensrekorden til Roger Federer med seks ATP Finals titler.