Grusturneringen i Paris skapte kontroverser da de i mars annonserte at årets turnering blir flyttet fra mai til 21. september – en uke etter US Open.
Beslutningen ble møtt med mye kritikk da turneringsledelsen i French Open og det franske tennisforbundet ikke rådførte seg med av de noen andre tennis-organisasjonene før de tok beslutningen.
Nå melder den franske avisen Le Parisien at French Open forskyves ytterligere en uke – til 27. september. Denne gang er beslutningen tatt i samarbeid med ATP og WTA. Det vil si at French Open nå starter to uker etter US Open og fullføres den 11.oktober. Kvalifiseringen starter 21.september.
Førstemann til mølla
I ettertid kan det se ut som om French Open tolket korona-situasjonen i mars som «førstemann til mølla». September er en ‘buffer-måned’ mellom den amerikanske og asiatiske hardcourt-sesongen og inneholder ingen store turneringer.
På herresiden spilles det kun ATP 250-turneringer fordelt på Europa, Asia og Amerika.
På kvinnesiden vil French Open derimot gå på bekostning av en større turnering – Wuhan Open som er en Premier 5 turnering hvor vinneren mottar 900 poeng.
Når French Open tok beslutningen i mars var alle tennis-turneringer kansellert frem til 6.juni og den videre utsikten var høyst usikker. Ledelsen kan derfor ha operert med en forståelse at Wimbledon heller ikke kunne gjennomføres – og at det dermed var to Grand Slams som konkurrerte om den eneste ledige plassen for året.
Laver Cup flyttes til 2021
Laver Cup – grunnlagt i 2016 – er en herre-turnering hvor spillerne deles i to grupper; Europa mot resten av verden. Årets utgave skulle etter planen vært spilt den 25-27. september i Boston. På grunn av Korona-pandemien og for å unngå overlapping med årets French Open – flyttes turneringen til september neste år.
Det presiseres at datoen 27. september for French Open ikke er offisielt annonsert,