For ganske nøyaktig ett år siden startet Casper Ruud jakten på sin aller første plass i hovedturneringen av en Grand Slam-turnering. Da lyktes han med å vinne tre kvalifiseringskamper i Australian Open, og klarte i tillegg å vinne en kamp i hovedturneringen. Det vil 20-åringen gjenta i år.
– Hovedmålet å komme inn i hovedturneringen i Australian Open, men jeg vil jo gjerne vinne en kamp eller to, tre i hovedtablået, sier Ruud til Tennis-Norge.
Tøft
Nordmannen startet sesongen denne uka med en Challenger-turnering i Playford. De to første kampene var prikkfrie, men i kvartfinalen ble det stopp mot Rogerio Dutra Silva, en spiller han kan risikere å møte igjen i kvalifiseringen.
– Det er ingen «walk in the park» å ta seg videre fra kvalifiseringen, men hvis jeg spiller bra, har jeg en god sjanse, og jeg har gjort det før, sier Ruud.
I fjor tok unggutten seg til andre runde i både Roland Garros og Australian Open, mens i US Open ble det stopp i første runde. Wimbledon var mislykket med tap i første kvalifiseringsrunde. Ruud tror det er større sjanser for å nå lenger i Grand Slam-turneringene om han blir topp 100 i verden og kommer dirkete inn på hovedtablået i de fire store turneringene.
– Jeg tror nok det. Da kan man legge Grand Slam-turneringene opp litt annerledes. Jeg trenger ikke å være der for å kvalifisere meg, og jeg kan velge selv når i forkant jeg kommer til turneringen. Det er en fordel ikke å spille tre kamper før hovedturneringen, sier Ruud.
Tirsdag
Trekningen i kvalifiseringen blir klar mandag. Ruud har en relativt høy ranking og kommer til å være seedet i kvalifiseringen. Det kan gi han en enklere vei til hovedturneringen.
Tidligere har Ruud tatt seg videre fra kvalifiseringene både som seedet og useedet. Selve kvalifiseringen starter tirsdag.





