Murray: – Etter tennisen vil jeg bli trener, og jobbe med fotball

av | 11 januar, 2017 - 22:30 | Australian Open

Den britiske tennisstjernen som hadde et svært minnerikt år i 2016, forteller om planene etter tennisen i et dybdeintervju med The Times.

Andy Murray i intervju med The Times. Kirsten Holst/Propaganda.


Den britiske tennisstjernen Andy Murray, som hadde et svært minnerikt 2016, forteller om planene etter tennisen i et dybdeintervju med The Times
Murray ble iløpet av fjoråret verdensener, adlet av dronningen og fikk sitt første barn. Selv med flere gode år foran seg i tenniseliten, har 29-åringen begynt å reflektere over livet etter tennisen.
-Noe innen britisk tennis sannsynligvis, muligens trene en annen spiller, sier Murray.
Selv når han legger opp som aktiv tennisspiller, vil han være med å bidra i sporten.
-Jeg vil gjerne gi noe tilbake, ettersom tennis klart har gitt meg mye. Jeg bryr meg veldig mye om britisk tennis, og jeg vil se den gjøre det bedre.
Gratulasjon fra Ferguson
Skottens interesser strekker seg dog også utenfor tennisen. Murray er kjent som en ivrig fotballsupporter, og hans bestefar, Roy Erskine, spilte for Hibernian og Arsenal på 50-tallet.
-Jeg ser masse på fotball, og kan tenke meg gjøre noe innen fotball, sier Murray

Gratulasjonene har vært mange etter at Murray ble nummer èn i verden i november. Tweets fra blant Arsenal-spilleren Alexis Sanchez og fotballklubben Barcelona. Det minner han om noen gratulasjoner som gjorde ekstra inntrykk tilbake i 2013, da han vant sin første Wimbledon.
-Jeg fikk en melding fra Alex Ferguson og èn fra Jose Mourinho. Det var rimelig kult, ettersom jeg ser mye fotball. De er to av de mest respekterte trenerne, i en av de vanskeligste sportene å ha suksess på toppnivå. Det var ganske kult, oppsummerer Murray.
Karrierens mest stressende turnering
Murray har trent i Miami i forkant av den kommende sesongen, men minnene fra fjorårets bragder drar han ikke med seg.
-Da jeg begynte å trene, tenkte jeg ikke på det i det hele tatt. Jeg prøvde bare å finne måter å bli bedre på, og jobbe med spillet mitt, sier Murray
Årets første Grand Slam-turnering, Australian Open, er en turnering han aldri har vunnet tidligere. I fjor tapte han i finalen mot rivalen Novak Djokovic, men hadde under turnering familiære problemer som bydde på stress. Ikke bare ventet hans kone, Kim, barn innen en uke etter turneringen, men hennes far, Nigel Sears, kollapset på tribunen i Australia.
-Det var veldig hardt. Det var noen ganger jeg tenkte på å dra hjem, med tanke på alt som foregikk. Jeg tror det var tøffere for min kone, enn meg, sier Murray.
Skotten var heller ikke klar over at Sears hadde falt om, mens han spilte på samme stadion.
– Jeg snakket med laget mitt etter kampen, og fortalte at hvis noe slikt skjer, skal de fortelle meg det under kampen. Min mor ga meg beskjed om hva som hadde skjedd, og da dro jeg rett til sykehuset for å se Nigel, sier Murray.
Alt gikk heldigvis bra til slutt. Sears ble fort frisk igjen, og Andy Murray kom seg hjem i tide til sin datters fødsel. Snart venter nok en Australian Open, og Murray er nok giret på å revansjere sine fem(!) tidligere finaletap i turneringen.

Relaterte artikler

Relaterte artikler

Simply the best

Simply the best

Verdens beste tennisspiller vant Australian Open for andre år på rad.

Følg oss på sosiale medier:

Abonner på Tennis Norge magasinet!

Magasinet Tennis Norge gir et dypere innblikk i norsk og internasjonal tennis. Les reportasjer om den nye generasjonen, de etablerte stjernene- og legendene som definerte sporten.

I tillegg inneholder magasinet mye spennende informasjon om aktuelle tennis-tema, samt trening, helse og livsstil.

Arkiv