Jannik Sinner vs. Casper Ruud: 2-0 (6-4, 6-4)
Håpet om en sensasjon fikk tidlig næring da Ruud brøt verdenseneren fra start, men Sinner tok tilbake bruddet umiddelbart.
Nordmannen holdt deretter de neste to serve-games uten å tildele break-baller, men da han skulle serve på 4-4, var italieneren tilbake på hugget og brøt på ny, denne gang til 5-4 før han deretter servet inn det første setter 6-4.
Drømmen om en magisk 17.mai i Roma fikk et nytt stikk i seg da Ruud ble brutt fra start i det andre settet. Nordmannen overlevde en ny break-ball i neste serve-game og jobbet seg frem til en mulighet til å komme ajour da Sinner servet på 4-3, men italieneren lot seg ikke lure.
Dermed kunne han til slutt serve inn det andre settet med samme siffer; 6-4.
Alt i alt en høyst respektabel og solid innsats av Ruud. Hadde motstanderen vært hvem som helst annen en verdens beste tennisspiller på en historisk vinnerrekke, så kunne utfallet blitt mer 17. mai-vennlig.
Dette var slett ikke en overkjøring slik som i Madrid-finalen for to uker siden hvor Alexander Zverev ble Sinners offerlam.
Dette var femte møte – og første finale mellom Casper Ruud og Jannik Sinner. Italieneren har vunnet samtlige oppgjør i strake sett.
6/34/3
Seieren i Roma betyr at Sinner nå har vunnet de siste seks Masters-turneringene; fjorårets siste (Paris) + alle de fem som har vært spilt i år. Bak de seks titlene ligger 34 individuelle kamp-seiere.
Og som om det ikke er nok; i løpet av disse 34 kampene har den italienske verdenseneren kun avgitt tre sett, som vil si at 31 av kampene ble vunnet i strake sett.
7.juni kan ALT* være vunnet
Sinner er nå den andre person i historien til å ha vunnet samtlige ni Masters, noe kun Novak Djokovic har klart (to ganger).
Dersom Sinner vinner French Open om tre uker, vil han også ha fullført en Career Grand Slam, som vil si at han har vunnet alle* de store titlene som finnes (4x Grand Slams, 9x Masters og ATP Finals).
*Fra og med 2016 har ATP adoptert OL-gull i singles som en stor tittel. Et OL-gull i tennis er derimot mest en symbolsk ting. Hvorfor? Turneringen er mindre, gir ikke ATP poeng og oppstår bare hvert fjerde år. Det gjør den fysiske sportsbragden underordnet de store turneringene på ATP touren.
Frem til og med 2012 i London gav OL-gullet ATP poeng. Andy Murray fikk 750 poeng for gullet sitt i London. Rafael Nadal fikk 400 poeng da han vant gullet i Beijing i 2008.
Janniks neste sjanse til å vinne OL-gullet kommer i Los Angeles i 2028.
Fun facts:
- Novak Djokovic brukte 11 år på å fullføre sin Career Golden Slam – Jannik Sinner brukte tre år. (Tidsperioden fra de vant sin første Masters til alle ni var i boks).
- Rafael Nadal vant alle tre Masters på grus i samme sesong ‘kun’ en gang (2010) – noe Jannik Sinner allerede har tangert.
- Adriano Panatta var forrige herre som vant Italian Open (1976). Et halvt århundre måtte passere før en ny italiener gikk til topps.
- Sinner er nå den første spiller i historien til å vinne både The Sunshine Double og ta The Spring Sweep i samme sesong.
Ekkoet fra multiverset
Nå som Jannik Sinner har vunnet sesongens første fem Masters, noe ingen andre tidligere har klart, og det gjenstår fire til, så kommer tankene – kan det skje? Kan det skje at Sinner ender opp med å vinne alle ni i år?
Den hypotetiske prestasjonen vil i så fall hete Calendar Golden Masters. Frem til nå har tanken bare vært utopisk tennis-nerde-snakk, men Sinners løpende vinnerrekke har lansert en tilstedeværende sannsynlighet for at multiverset materialiserer seg foran øynene våre i Stade Pierre de Coubertin (Paris) søndag 8. november.
Ruud til Geneve
Nordmannen har valgt å bruke uken før French Open til å spille ATP 250 Genève Open, en turnering han har vunnet tre ganger tidligere.
Ruud er ikke blant de fire toppseeds som får bye og må spille første runde hvor han møter amerikaneren Jenson Brooksby (ATP 63).
I en eventuell kvartfinale kan Ruud møte turneringens toppseed Taylor Fritz.
Etter finalebragden i Roma tar Ruud tilbake 8 av de 10 plassene han falt på verdensrankingen etter Madrid – og er nå nummer 17 i verden. Snarøya-mannen mottar i underkant av seks millioner kroner for innsatsen i Italian Open/Roma Masters.
Hamburg Open
I tillegg til Genève, avholdes også Hamburg Open i uken før French Open.
Turneringen, opprinnelig kalt German Open, var en Masters frem til 2009 da den ble redusert til en ATP 500. Rafael Nadal var sistemann til å vinne turneringen da den fortsatt var en Masters i 2008.
Flavio Cobolli er regjerende mester. Felix Auger-Aliassime er første seed.
En uke igjen til French Open
Søndag om en uke starter French Open hvor regjerende mester Carlos Alcaraz dessverre ikke deltar (ute med håndleddskade).
Les mer: Synderen Jannik Sinner (satire)
Flere bilder fra 17.mai finalen i Roma. Alle bilder: TV 2 Play.





