
Casper Ruud imponerer i Brasil. Foto: Espen Hildrup.
Casper Ruud hadde gode muligheter til å vinne første sett, men sprakk og tapte i to sett i andre runde av ATP 250-turneringen i Sao Paulo.
Den norske 18-åringen kunne sette ny personlig rekord i høyest rangerte spiller han har slått i karrieren. Inigio Cervantes, daværende nummer 75 i verden, er den høyest rangerte spilleren Snarøya-gutten har vunnet over i den korte karrieren sin.
Federico Delbonis er med sin 54.-plass på ATP-rankingen 21 plasser bedre rangert enn det Cervantes var i september under Challenger-turneringen som Ruud vant, og det ble for tøft for nordmannen.
I det første settet var det jevnt, men Ruud hadde lenge større problemer på egen serve enn Delbonis. Det ble flere dueller på 40-40, men nordmannen vant de fleste. På 5-5 fikk unggutten fra Norge to breakballer og en kjempesjanse til å vinne settet, men Delbonis reddet det inn.
Derfra gikk det trått for Ruud. Delbonis stod for kampens første brudd etterpå og vant settet 7-5. På 1-0 i det andre settet brøt argentineren til 2-0. Nordmannen hentet seg inn for sent etter smellen i sett nummer en og tapte 3-6 i det andre settet.
Også i semifinalen i ATP 500-turneringen i Rio i forrige uke ble det tungt for Ruud etter at han en misbrukte en matchball mot Pablo Carreno-Busta i andre sett. Unggutten tapte det andre settet 5-7 og hele 0-6 i det avgjørende settet. Likevel har begge disse kampene vist at kanskje bare erfaring skiller Ruud fra å hamle opp med verdensstjerner.
De 20 poengene fra andre runde vil føre Ruud noen plasser høyere opp på rankingen fra sin 133.-plass. I neste uke blir det nye sjanser til å skaffe seg poeng i en Challenger-turnering i Santiago på grus.