Stanislas Wawrinka vant i sin første US Open-finale etter å ha slått Novak Djokovic i fire sett.
Sveitseren er blitt en skikkelig spesialist på Grand Slam-finaler. US Open-finalen var hans tredje finale i de fire store turneringene, og han har vunnet alle har fått prøvd seg i. Nå står Wawrinka med tittel i Australian Open, Roland Garros og US Open. I Wimbledon har han aldri kommet lengre enn til kvartfinale.
31-åringen tok sin første Grand Slam-triumf i 2014 og sin andre i 2015. På siste forsøk klarte tennisstjernen også å sikre en tittel i 2016, og verdenstreeren gjorde det på mesterlig vis.
I det første settet var Wawrinka overhodet ikke helt på og tapte 7-6 (7-1). I det andre settet våknet sveitseren, men mistet en 4-1-ledelse, før han slo tilbake og vant 6-4. Det tredje settet endte 7-5, mens hans i det fjerde settet var meget solid. I lange perioder viste sveitseren det utrolige maksnivået han innehar.
Wawrinka fikk et tidlig brudd i det som skulle bli det avgjørende settet. Djokovic virket kjørt og tok en kontroversiell medisinsk timeout. Flere spekulerte i om serberen misbrukte timeouten for å bli kvitt kramper, selv skyldte han på blemmer under foten. Wawrinka var tydelig irritert, men det ble klart videre utover i settet at skaden var reell – tennisstjernen slet med en blodig tå. Wawrinka ristet irritasjonen av seg og vant kampens siste sett med 6-3.
Djokovic ble tidligere i år historisk da han var regjerende mester i alle Grand Slam-turneringene etter å ha vunnet Roland Garros i juni – han tok en kalender Grand Slam. Siden har han slitt en smule og variert unormalt mye.

Alcaraz og Bublik tok Wimby-oppvarmingene
Mens Jannik Sinner røk før finale – èn uke gjenstår til Wimbledon.