
Astrid Wanja Brune Olsen viser form. Foto: Espen Hildrup, Norges Tennisforbund.
Astrid Wanja Brune Olsen vant både første og andre kvalifiseringsrunde i 10.000-dollarsturneringen i Bastad lørdag. 16-åringen er klar for en ny hovedrunde i Sverige.
Furuset-jenta imponerte denne uka med å ta seg helt til kvartfinalen i turneringen, og fikk fem viktige kamper. Lørdag fikk hun to nye kamper i kvalifiseringen til turneringen i neste uke.
Først ble svenske Caijsa Wilda Hennemann slått 6-3, 6-3. I andre runde senere lørdag fikk hun en enklere oppgave. Da ble svenske Emma Milcevic slått 6-0, 6-2.
Også Andrea Raaholt og Melanie Stokke deltar i turneringen i Bastad, men begge går rett inn i hovedrunden.
I Kroatia har også Ludvik Fjeldstad muligheten til å spille seg inn i hovedrunden i en Futures-turnering. 18-åringen slo kroatiske Tonci Buljan 6-0, 6-1. Søndag venter en tøffere utfordring i australske Daniel Nolan, som med sin 950.-plassen i verden, er andreseedet i kvalifiseringen.
Fjeldstad har aldri kvalifisert seg for hovedrunden i en internasjonal turnering i karrieren sin. Lørdagens seier var også han første kvalifiseringsseier i en seniorturnering på Futures-nivå.
I Romania ble Mikael Joakim slått i første kvalifiseringsrunde av Andi Jianu 1-6, 6-1, 2-6.